Byli jste někdy na striptýzu? Pokud ano, tak u nás nebo v zahraničí? A co si vlastně o této disciplíně myslíte? Víte třeba, že spadá do kategorie umělecké?
Spousta lidí striptýz vnímá jako formu erotické zábavy. Tak jednoduché to ale není. Bohatá a pestrá historie striptýzu odráží jeho evoluci v uměleckou formu. A v čem umění striptýzu spočívá. Zdaleka to není pouhé odhalování těla. Striptýz coby umělecká disciplína, to je rovněž vyprávění příběhu, rytmus, emoce, a především expresivní výraz individuality.
Historie striptýzu
Už jsme naznačili, že striptýz má bohatou historii sahající až do starověku. Například v Mezopotámii existovaly tanečnice, které prováděly rituální tance s prvky svlékání jako oběť bohyním plodnosti a lásky. Striptýz, jak ho známe dnes, se zformoval ve 20. století v USA z kabaretních vystoupení a vaudevillských show.
Provokativní i umělecky stimulující
Do širšího povědomí se striptýz dostal v 50. letech 20. století. O jeho popularitu se zapříčinila provokativní a zároveň umělecky stimulující vystoupení umělkyň typu Gypsy Rose Lee. Její elegantní a inteligentní přístup k vystupování dokázal, že jedinečná personalizace vystoupení může proměnit striptýz v dramatické umění, kde každé svlečení kusu oblečení má svůj význam a místo v příběhu.
Metoda a styl
Zatímco jedna striptérka či striptér se zaměřuje na pomalé a smyslné odhalování, druhá či druhý může předvádět divoké a energické vystoupení. Klíčovým prvkem je vždy interakce s publikem, která může být buď přímá, například skrze pohledy nebo gesta, anebo subtilní, kdy si divák musí význam jednotlivých prvků odhalit sám.
Jak ho vnímá kritika
Jak která. Mnozí umělci stroptýz berou jako legitimní formu umění, která si žádá nejen fyzickou připravenost, ale i hluboké pochopení scénického vyjádření a choreografie. Ve světě existují festivaly a soutěže, kde se striptýzoví umělci z celého světa setkávají, aby předvedli své dovednosti a inovativní přístupy k tomuto umění.
Příběh transformace a odolnosti
Příběh striptýzu je příběhem transformace a odolnosti. Od způsobu, jakým byl historicky stigmatizován, až po jeho dnešní uznání jako expresivní a dynamické umělecké dílo, striptýz ukazuje, že i forma umění, která může na první pohled působit kontroverzně, může poskytnout hluboký vhled do lidské psychologie, společenských norem a estetické krásy. Stejně jako malíř, který vrství barvy na plátno, tak striptýzový umělec vrství emoce na scénu, odhaluje nejen tělo, ale i duši performance.