Je to neuvěřitelné, ale Raspberry Pi brzy oslaví dvacáté narozeniny. Dojde k tomu konkrétně příští rok, protože se zrodilo v roce 2012. Vzniklo s cílem podpořit výuku informatiky ve školách. Podařilo se, v mnohých školách se dnes využívá a milují ho také ti, co rádi tvoří doma.
Raspberry Pi není nic jiného než deska o velikosti platební karty, která dokáže propojovat různá zařízení a vytvářet nejrůznější projekty. Na vývojové desce běží operační systém Raspberry Pi OS založený na linuxovém Debianu.
Raspberry Pi vs. Arduino
Není náhodou vývojovou deskou pro nejrůznější projekty? V čem se Raspberry Pi liší? Nebo jde o dva totožné produkty?
Začněme historií. Kdysi byly ekosystémy Raspberry Pi a Arduino odlišné. Raspberry bylo vlastně počítač s operačním systémem, zatímco Arduino byl mikrokontrolér, který spouštěl jede program v čase. S příchodem Raspberry Pi Pico se však rozdíl stírá, protože Pico je také mikrokontroler.
Pro vlastní projekty nebo školní výuku se hodí oba dva. Raspberry je však cenově dostupnější, nabízí celou řadu možností připojení, Arduino naopak vyniká v nízké spotřebě energie, což vás u některých projektů také může zajímat. Nezatracujte ani jednu variantu.
Raspberry Pi v různých variantách
Velmi záleží také na tom, jakou verzi Raspberry Pi si pořídíte. To nejpokročilejší, co dnes můžete dostat, je Raspberry Pi 4B s architekturou ARMv8 64-bit, 1,5 GHz čtyřjádrovým ARM Cortex-A72, pamětí až 8 GB, dvěma dvěma porty USB 2.0, dvěma porty USB 3.0, 2x micro-HDMI výstupy, audio výstupem, slotem na microSDHC, podporou Wi-Fi a Bluetooth 5.0, 17× GPIO. Ano, možnosti připojení jsou doopravdy rozsáhlé.
Často se setkáte také s Raspberry Pi Zero, což je miniaturní varianta Raspberry, vhodná do projektů, kde vám jde o každý centimetr místa. Dobrou vychytávkou je speciální Raspberry Pi 400 neboli Raspberry Pi 4B zabudované do krabice s klávesnicí.
Shrnuto a podtrženo: Raspberry Pi vám dává nezměrné možnosti. Jak je využijete, je pouze na vás!