Nitrilové rukavice jsou alternativou latexových a vinylových. Sice se taktéž používají jednorázově, ovšem vyznačují se hned několika přednostmi, například méně dráždí pokožku a snižují riziko alergických reakcí.
V první řadě je nezbytné podotknout, že nitrilové rukavice není možné používat se všemi látkami kvůli případné degradaci, ale zvládnete s nimi spoustu činností od používání toxických chemikálií v laboratořích až po přípravu pokrmů v restaurační kuchyni.
Nitrilová pryž je syntetická, nicméně odolná vůči běžným chemikáliím, jež se běžně používají v laboratořích (od kyselin přes zásady až po rozpouštědla). Nitril je taktéž odolnější proti propíchnutí než latex a rukavice jako takové jsou citlivější k pokožce.
Z čeho se nitrilové rukavice vyrábí?
Jednorázové nitrilové rukavice se vyrábí ze syntetického kaučuku. Nitril v názvu odkazuje na chemickou sloučeninu butyronitril, která se používá při výrobě těchto typů rukavic.
Nitril jakožto syntetická sloučenina odvozená od nitrátu je třetím nejdůležitějším průmyslovým polymerem (po polyethylenu a styrenu). Nitrilbutadienový kaučuk je součástí mnoha materiálů, jež se využívají v leteckém průmyslu, obuvnictví, ale i při výrobě lepidla, těsnicích materiálů, houby, pěny a rukavic.
K čemu se nitrilové rukavice používají?
Stejně jako latexové rukavice, tak i nitrilové mají široké uplatnění. Běžně se používají v chemických laboratořích a dalších průmyslových prostředích. Vhodné jsou pro práci s korozivními kyselinami, zásadami a mnoha organickými rozpouštědly. Použijete je také při klasické přípravě potravin, neboť odolávají pachům a skvrnám.
Kdo používá nitrilové rukavice?
Zdravotníci, praktičtí lékaři, lékaři, chirurgové, zubaři, kadeřníci, automechanici, pracovníci v kavárnách, tatéři, laboranti, chemici a vědci dávají přednost používání nitrilových rukavic.